مقالات

نحوه تمیز کردن پارکت بدون آسیب رساندن به آن

تمیز کردن پارکت

سوالی که بارها در خصوص تمیز کردن پارکت ها پرسیده می شود، اینکه آیا این کار توسط بخار شوی صورت می گیرد یا خیر. به طور کلی می توان گفت که تمیز کردن پارکت توسط بخار شوی امکانپذیر است اما نه هر پارکتی! جنس پارکت و نوع درزبند آن اهمیت زیادی دارد.

قبل از اینکه به معرفی انواع روش های تمیز کردن پارکت بپردازیم توصیه می شود تا مقاله سبک های محبوب دکوراسیون داخلی را مطالعه کرده و با انواع سبک ها آشنا شوید

برای تمیز کردن پارکت بسته به جنس و نوع اجرای آن باید روش مناسب را انتخاب کنید و نکات را به دقت بررسی نمایید.

تمیز کردن پارکت لمینت

برای تمیز کردن پارکت لمینت می بایست پس از تمیز کردن، رطوبت روی لمینت گرفته شود و سطح آن خشک شود. در غیر این صورت لمینت دچار پوسیدگی می شود. از سوی دیگر شما اجازه استفاده از دستمال و ماده پاک کننده ای که باعث تیره شدن لمینت می شود را نخواهید داشت.

در واقع تیرگی یک ماده سریعاً وارد بافت لمینت می شود و اثر خود را می گذارد و دیگر پاک نمی شود.
برای تمیز کردن پارکت های لمینت اجازه استفاده از پاک کننده های معطر را ندارید چون این شوینده ها سبب آسیب به پارکت می شود.

لایه های روغنی باید سریعاً از روی لمینت پاک شوند چون در صورت باقی ماندن لایه های لمینت، سطح آن دچار ورقه ورقه شدن می شود.

استفاده از سرکه برای تمیز کردن پارکت لمینت اشتباه است چون هر محصولی که خاصیت اسیدی داشته باشد بافت لمینت را تخریب می کند.

برای پاکسازی بهتر پارکت های لمینت می توانید از مایع بخار با فاصله طولانی استفاده کنید چون استفاده مکرر از این وسیله سبب آسیب به پارکت می شود.
جارو کردن بهترین روش برای تمیز کردن پارکت لمینت است. در صورتی که عمق لکه روی لمینت زیاد است می توانید از برس های جارو برقی استفاده کنید.

در ابتدا باید سطوح پارکت لمینت را جارو کنید تا گرد و غبار از روی آن پاک شود. پس از آن نوبت به تمیز کردن پارکت با آب گرم است. استفاده از آب گرم سبب پاکسازی عمیق پارکت می شود. پس از شستشو باید با دستمال رطوبت پارکت را بگیرید تا از تورم لایه های پارکت جلوگیری شود.

در صورت وجود لکه های زیاد روی پارکت نیاز به پاک کننده مخصوص دارید. در این راستا بهتر است که در انتخاب پاک کننده دقت داشته باشید.

تمیز کردن پارکت لمینت

تمیز کردن پارکت های چوبی

پارکت های چوبی این روزها بسیار ترند شده اند و سبب می شود که منزل شما زیباتر شود و نوعی عایق صدا و گرما محسوب می شود. در خصوص تمیز کردن پارکت های چوبی باید ترفندها و ابزارهای مورد نظر را بررسی کنید.

کف پوش های چوبی معمولاً با گذر زمان دچار تغییر رنگ می شوند و یک سری لکه ها روی پارکت دیده می شود که هرگز به سادگی از بین نمی رود. در صورتی که قصد شما تمیز کردن کف چوبی خانه باشد و بخواهید که پارکت ها را شستشو کنید باید روش آن را بلد باشید.

در ابتدا باید پاک کننده های مخصوص پارکت چوبی را بشناسید. نوع اول از پاک کننده ها با خاصیت کلری هستند و رنگ و لکه های چای و خون و میوه را از بین می برند. این محصول رقیق است و نیاز به استفاده چند باره تا رسیدن به هدف دارد.

نوع دیگری از پاک کننده وجود دارد که پروکساید نامیده می شود این محصول علاوه بر از بین بردن لکه ها سبب براق شدن کفپوش نیز می شوند. در صورتی که پاک کننده های کلری به خوبی از پس کفپوش ها بر نیامدند باید به سراغ پاک کننده های دو قسمتی بروید.

نوع سوم مربوط به پاک کننده اسید اگزالیک است که قدرت لکه بری بی نظیری دارد و لکه های آهن و زنگ زدگی  را برطرف می سازد. این محصول لکه های آب باقی مانده روی پارکت چوبی را از بین می برند.

کسانی که در منزل خود حیوان خانگی نگهداری می کنند معمولاً نیاز به این نوع پاک کننده دارند تا آثار ادرار روی پارکت چوبی برطرف شود.

برای شستشوی پارکت چوبی در ابتدا باید از محلول کلری استفاده کنید و در صورتی که جواب نگرفتید باید اسید اگزالیک را در نظر بگیرید. ماده مورد نظر را روی یک تکه پارچه بریزید و پارچه را خیس کنید.

حال پارچه باید روی پارکت چوبی کشیده شود. از برس های مصنوعی استفاده کنید که دارای مواد فلزی هستند و روی کفپوش ها اجرا می شوند. برای تمیز کردن کف چوبی باید برس به همه بخش ها کشیده شود. پس از خشک شدن می توانید ترکیبی از آب داغ و جوش شیرین تهیه کنید و روی پارکت بکشید تا ماده شیمیایی از بین برود.

آب مقطر به تمیز کردن و برق انداختن کفپوش ها کمک زیادی می کند.  اجازه دهید پارکت چوبی در معرض هوای باز قرار بگیرد بهتر است در و پنجره ها را باز کنید و می توانید از سمباده مخصوص استفاده کنید تا سطح پارکت شما یک دست شود.

همچنین بخوانید : برنامه ریزی کارهای خانه ویژه خانم های خاندار

نحوه شستشوی پارکت بدون آسیب به آن

روش های مختلفی برای تمیز کردن پارکت وجود دارد اما باید روشی انتخاب کنید که کمترین آسیب را به پارکت برساند. روال تمیز کردن پارکت به صورت زیر است:

کشیدن جاروبرقی

اولین کار برای تمیز کردن پارکت از بین بردن گرد و غبار روی پارکت است یعنی باید جرم و کثیفی های روی سطح و لای درزها تا حد زیادی گرفته شود. بهتر است سطح پارکت را حداقل هفته ای یک بار جاروبرقی بکشید. جاروبرقی هیچ مشکلی برای پارکت ایجاد نمی کند پس بهتر است قدرت مکش بالا برای آن در نظر بگیرید.

تی کشیدن

گام دوم برای تمیز کردن پارکت، استفاده از تی است. در صورتی که آب یا مایعات روی سطح آن ریخته شده باشد به خوبی از بین می رود. باقی ماندن رطوبت روی سطح یا درزهای کنار پارکت سبب آسیب به آن می شود.

چه پارکت شما از نوع قدیمی و چه مدل جدید یا مهندسی باشد باید تی کشیدن را به خوبی دنبال کنید. با توجه به حساسیت کفپوش های چوبی به رطوبت یا مایعات می توانید از تی برای خشک کردن آن استفاده کنید. این کار باعث دوام بیشتر پارکت و ماندگاری بالای آن می شود.

تمیز کردن پارکت های چوبی

استفاده از دستمال نرم

دستمال پارچه ای نرم سبب پاک کردن سطح کفپوش ها می شود و در نهایت خود این دستمال نیز نرم بوده و هیچ آسیبی به کف وارد نمی کند. دستمال باید پیش از این کار با آب مرطوب شده باشد. از دستمال برای شیارهای روی سطح بیرونی می توانید استفاده کنید.

شوینده های پارکت

از شوینده های معمولی برای تمیز کردن سطح پارکت چوبی هرگز استفاده نکنید چون این کفپوش ها حساسیت زیادی دارند و در نهایت به پارکت شما آسیب می رسانند. در استفاده از شوینده نباید زیاده روی نمایید چون سبب آسیب به پارکت می شود. بسیاری از شوینده ها آنتی باکتریال هستند که اجرای آنها سبب باکتری زدایی از محیط می شود و ساختار حرفه ای و عالی دارد.

همچنین بخوانید : لیست وسایل نظافت منزل

پولیش زدن پارکت

پولیش دهنده پارکت دستگاهی است که سبب تمیز و براق شدن پارکت می شود. البته برای اینکار نیاز به ابزار و دستگاه خاصی دارید و باید دقت کنید که سطح پارکت شما دچار آسیب نشود.

آیا تمیز کردن پارکت با بخار شوی درست است؟

سوالی که بارها در مورد تمیز کردن پارکت ها پرسیده می شود، اینکه آیا این کار توسط بخار شوی صورت می گیرد یا خیر. به طور کلی می توان گفت که تمیز کردن پارکت توسط بخار شوی امکانپذیر است اما نه هر پارکتی! مثلاً اگر پارکت منزل شما چوبی است یعنی توسط چسب به کف متصل شده است نمی توانید از بخار شوی برای تمیز کردن آن استفاده کنید یعنی در اثر استفاده مکرر از بخار شوی چسب ها به مرور زمان شل می شود و در نهایت پارکت ها از سطح جدا می شوند.

اگر پارکت شما سطح مومی یا روغنی داشته باشد بخارشوی گزینه خوبی برای شما نخواهد بود. چون استفاده از بخارشو باعث از بین رفتن سطح مومی و روغنی کار می شود و در نهایت پارکت دچار تخریب می شود. سطح چوب یا پارکت معمولی در اثر تماس بیش از حد با آب متورم می شود و در نهایت باد می کند.

کسانی که در منزل خود پارکت های لمینتی دارند می توانند از بخارشو استفاده کننده این پارکت ها دارای لایه های مقاومت اچ دی اق هستند که این لایه از ورود آب به بخش های زیرین جلوگیری می کند.

تمیز کردن پارکت با بخار شوی

نکات مهم در مورد تمیز کردن پارکت

در صورتی که از بخارشو برای تمیز کردن پارکت استفاده می کنید باید دقت کنید که همه سطح پارکت صاف و یک دست و سالم باشد در صورت وجود خراش بخار آب وارد بخش های زیرین می شود و در نهایت پارکت را تخریب می کند. موضوع دیگر این است که باید دقت کنید که سطح شما باید از هر نوع ذرات ریز و گرد و غبار پاک شده باشد. کمترین میزان فشار و بخار را به پارکت وارد کنید و در نظر داشته باشید که عمق لکه ها نسبت به هم فرق دارد و برخی از لکه ها عمق بیشتری دارند که باید به صورت چند بخشی پاکسازی شوند و کار چند بار تکرار شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.