مقالات

راهنمای خرید جهیزیه آشپزخانه

خرید وسایل ضروری جهیزیه آشپزخانه

شروع زندگی جدید برای زوج های جوان یک تجربه شیرین و لذت بخش به حساب می آید. خرید جهیزیه و تهیه وسایل ضروری برای شروع زندگی، یکی از پردغدغه ترین بخش خرید به حساب می آید. بدون شک خرید وسایل جهیزیه آشپزخانه یکی از پرزحمت ترین قسمت خرید است و در این میان داشتن راهنمای خرید جهیزیه آشپزخانه و تهیه یک لیست از وسایل کوچک آشپزخانه مورد نیاز، می تواند مشکل گشا باشد.

برای خرید وسایل آشپزخانه شما باید به فروشگاه های مختلف اعم از لوازم برقی، لوازم پلاستیکی، لوازم خانگی و… سر بزنید تا بتوانید وسایل مورد نیازتان را پیدا کنید.

نکات مهم در انتخاب وسایل ضروری جهیزیه
در این بین دغدغه هماهنگی وسایل، تشخیص وسایل ضروری و غیر ضروری، تشخیص برندها و مارک های خوب و باکیفیت و… شما را به شدت مشغول و سرگرم می کند.اصلی ترین بخش خرید وسایل جهیزیه متعلق به آشپزخانه است.

آشپزخانه یکی از محیط هایی است که خانم ها در روز وقت بسیار زیادی را در آن صرف می کنند، بنابراین باید تمام وسایل مورد نیاز و ضروری را در اختیار داشته باشند.هدف ما در این مقاله راهنمایی نوعروسان است تا بتوانند خرید وسایل جهیزیه آشپزخانه مناسبی داشته باشند و خرید وسایل ضروری را از قلم نیندازند.

با ما همراه باشید تا در این مورد اطلاعات کافی در اختیارتان قرار دهیم.

خرید وسایل جهیزیه آشپزخانه

10 نکته مهم برای خرید وسایل جهیزیه آشپزخانه

به عروس خانم ها توصیه می کنیم تا با در نظر گرفتن این 10 نکته بتوانند انتخاب ایده عالی را برای خرید وسایل جهیزیه آشپزخانه داشته باشند.این راهنمای خرید جهیزیه آشپزخانه می تواند شما را از سردر گمی خارج کند.

1-  انتخاب برند وسایل برقی مورد نیاز در آشپزخانه

اصلی ترین وسایلی که در آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد، وسایل برقی است. شما می توانید با هر میزان بودجه ای که در نظر گرفته اید، وسایل برقی با کیفیت تهیه کنید.البته ناگفته نماند وسایل برقی از برندهای معروف به طبع قیمت بالاتری دارند. این موضوع را در نظر داشته باشید که تمام وسایل برقی تان را از یک برند تهیه نکنید؛

انتخاب برند وسایل برقی مورد نیاز در آشپزخانه

حتی از برندهای معروف. شما می توانید ضروری ترین وسایل برقی آشپزخانه مانند یخچال، ماشین لباسشویی، آبمیوه گیری و… را از بهترین برندها و باکیفیت ترین ها تهیه کنید و وسایلی را که به نظرتان کم کاربرد تر هستند از برندهای معمولی تر تهیه کنید. بدین صورت شما در هزینه های خود صرفه جویی کردید.

2- رنگ وسایل برقی را ست کنید

تفاوت آشپزخانه نوعروسان با سایر افراد در به خرج دادن سلیقه در انتخاب و هماهنگی رنگ وسایل برقی است.شما می توانید یک ترکیب رنگی خاصی را برای آشپزخانه تان در نظر بگیرید و طبق آن وسایل را تهیه کنید.امروزه اکثر خانم های جوان رنگ نقره ای مشکی را برای وسایل برقی آشپزخانه می پسندند.

اما ناگفته نماند که رنگ سفید نیز از گذشته تا به امروز زیبایی خاص خود را داشته است و هنوز هم طرفداران بسیار زیادی دارد.

رنگ وسایل برقی را ست کنید

3- خرید از بزرگ به کوچک

سعی کنید اول اقلام بزرگ را تهیه کنید و سپس به سراغ وسایل کوچکتر یا به اصطلاح خرده ریز بروید.بهتر است خرید وسایل بزرگ و کارآمد تر را در اولویت بگذارید و بعد از تهیه آنها به سراغ وسایل پلاستیکی و سایر وسایل کوچک آشپزخانه بروید.

خرید از بزرگ به کوچک

4- آشپزخانه تان را با وسایل غیر ضروری پر نکنید

تمام عروس خانم های جوان دوست دارند تا جهیزیه تمام و کمال تهیه کنند.اما باید یک توصیه مهم به آنها داشته باشیم و آن این است که از خرید وسایل غیر ضروری خودداری کنید.بسیاری از وسایل برقی آشپزخانه چند قابلیت دارند و در عین حال نیز بسیار باکیفیت هستند.

شما می توانید تنها یکی از این وسایل را تهیه کنید و از شلوغ کردن بیش از حد آشپزخانه تان پرهیز کنید.علاوه بر صرف هزینه اضافه، این کار جلوه بدی به آشپزخانه شما می دهد.

خرید از بزرگ به کوچک

5- نهایت دقت و وسواس را در خرید قابلمه به خرج دهید

به جرات می توان گفت در خرید وسایل جهیزیه آشپزخانه، خرید قابلمه یکی از مهمترین خرید هایی است که شما باید نهایت دقت و وسواس را در آن به خرج دهید.شما باید مرغوبترین و باکیفیت ترین قابلمه های بازار را تهیه کنید؛ زیرا پختن غذا در قابلمه های بی کیفیت سرطان زاست و سلامتی انسان را به خطر می اندازد.سعی کنید کیفیت را فدای زیبایی ظاهری نکنید.

خرید قابلمه یکی از وسایل جهیزیه آشپزخانه

خرید سرویس قابلمه و تابه

6- خرید ظروف نگهدارنده را فراموش نکنید

ظروف نگهدارنده یکی از پرکاربردترین وسایلی هستند که شما در آشپزخانه به آن نیاز پیدا می کنید.بهتر است این ظروف را از جنس چینی و یا شیشه ای تهیه کنید و حدالامکان از خرید ظروف پلاستیکی خودداری کنید.

خرید ظروف نگهدارنده را فراموش نکنید

7- خرید اجاق گاز مناسب

امروزه با توجه به طراحی های داخلی و دکوراسیون آشپزخانه، در اکثر آشپزخانه ها اجاق گاز رومیزی دیده می شود.اما بسیاری از افراد هستند که تمایل دارند اجاق گاز معمولی تهیه کنند.اگر شما جزو این دسته افراد هستید، حتما اجاق گاز فر دار و با کیفیت خریداری کنید. اجاق گاز یکی از وسایل ضروری و پرکاربرد در آشپزخانه است.

خرید اجاق گاز مناسب

پیشنهاد مطالعه : لوازم پخت و پز ضروری

8- خرید ظرف و ظروف

یکی دیگر از خرید های مهم دیگر برای آشپزخانه، خرید ظرف است.تقریبا می توان گفت تمام نوعروسان سرویس چینی را برای جهیزیه خود انتخاب و خریداری می کنند.در هنگام خرید سرویس چینی نهایت دقت را به عمل بیاورید تا علاوه بر جنبه زیبایی، کارایی نیز داشته باشد.تعداد پارچه های برندهای مختلف با یکدیگر متفاوت است. حتما در هنگام خرید این موضوع را در نظر داشته باشید.

خرید ظرف و ظروف

9-  انتخاب فرش و پرده مناسب برای آشپزخانه

زیبایی آشپزخانه با انتخاب فرش و پرده مناسب تکمیل می شود.شما می توانید طرح و رنگ فرش و پرده آشپزخانه را با هارمونی رنگی کابینت ها و سایر وسایل آشپزخانه ست کنید.توجه داشته باشید رنگ های وسایل آشپزخانه نباید با هم خیلی تفاوت داشته باشند. سعی کنید این از یک طیف رنگ خاص الهام بگیرید.

خرید فرش یکی از وسایل ضروری تجهیزات آشپزخانه

خرید فرش آشپزخانه

10- خرید سرویس پلاستیک

سرویس پلاستیک شامل اقلام بسیار کوچک اما پرکاربرد در آشپزخانه می باشد.شما می توانید در بسیاری از مغازه ها اقلام پلاستیکی را به صورت سرویس تهیه کنید و همچنین می توانید خودتان به صورت تکی وسایل پلاستیکی مورد نیازتان را تهیه کنید.

خرید سرویس پلاستیک

لیست وسایل آشپزخانه عروس

خرید وسایل جهیزیه آشپزخانه می تواند شما را حسابی سردرگم کند؛ زیرا تنوع اجناس در بازار بسیار بالا است.اگر دقت کرده باشید از هر وسیله ای چند نوع با چند جنس مختلف در بازار وجود دارد.گاهی ممکن است شما متوجه شوید بسیاری از وسایل را بیهوده خریداری کرده اید.

لیست وسایل آشپزخانه عروس

در این جا تصمیم داریم تا لیستی از ضروری ترین وسایلی که در آشپزخانه به آن نیاز دارید را به شما معرفی کنیم.به طور کلی برای خرید وسایل جهیزیه آشپزخانه الکترونیکی باید اقلام زیر را در نظر بگیرید:

 •  یخچال
 •  لباسشویی
 • مایکروویو یا توستر
 •  چرخ گوشت
 •  آبمیوه گیری و مخلوط کن
 • غذاساز
 • سبزی خردکن
 •  چای ساز و یا کتری برقی
 •  پلوپز
 • همزن برقی

لیست ضروریات وسایل جهیزیه آشپزخانه

مطالعه پیشنهادی :چگونه یک فرش آشپزخانه مناسب انتخاب کنیم

لیست ضروری ترین ظرف و ظروف مخصوص پخت و پز غذا و صرف غذا نیز به شرح زیر است:

 •  سرویس قابلمه چدن
 • سرویس قابلمه تفلون
 •  زودپز
 •  کباب پز
 • سرویس کفگیر و ملاقه
 • تخته برش
 • سرویس چاقو
 •  سرویس پذیرایی
 •  قالب کیک پزی
 •  سرویس چینی
 •  سرویس آرکوپال
 • پارچ و لیوان
 •  سرویس قاشق و چنگال
 •  سرویس چای خوری
 •  سفره
 •  سرویس آبکش و لگن استیل
 •  سرویس دمکنی و دستگیره

ست قاشق چنگال

خرید ظروف پذیرایی

تمامی مواردی که در بالا ذکر کردیم جزو ضروری ترین وسایلی هستند که شما برای شروع زندگی باید آنها را تهیه کنید.در آشپزخانه وسایل بسیار زیادی مورد استفاده قرار می گیرند که شاید در قالب سرویس و یک پک کامل نباشند.شما باید این وسایل را به طور جداگانه تهیه کنید.

توجه داشته باشید زمانی که شما وسایل ضروری و همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم وسایل آشپزخانه را از بزرگ به کوچک بخرید، مشخص می شود که شما به چه وسایل دیگری نیاز دارید.به طور مثال زمانی که سرویس دم کنی و دستگیره را تهیه می کنید، تعداد پارچه های آن را بررسی می کنید و اگر چیزی از قلم افتاده بود می توانید آن را به طور جداگانه تهیه کنید.

سرویس دم کنی

معمولا پک های کامل سرویس پلاستیک تمام اقلام ضروری و مورد نیاز آشپزخانه را در خود جای داده اند.شما می توانید پس از خرید آن، در صورتی که وسیله دیگری نیاز داشتید و آن وسیله شامل سرویس نمی شد، آن را تهیه کنید. در پک های سرویس پلاستیک لگن پلاستیکی و آبکش پلاستیکی وجود دارد.

اما شما باید سرویس آبکش و لگن استیل نیز تهیه کنید؛ زیرا در سرویس پلاستیک فقط تعداد محدود و کوچکی از آبکش و لگن وجود دارد.اما با خرید سرویس لگن و آبکش استیل شما از کوچکترین سایز تا بزرگترین سایز لگن و آبکش را خواهید داشت.

نکته پایانی

خرید جهیزیه یکی از خرید های بسیار پر دغدغه و بسیار حساس است.برای این منظور حتما از یک لیست وسایل که قبلا تهیه کرده اید و راهنمای خرید جهیزیه آشپزخانه کمک بگیرید.از آن جایی که تنوع کالا در بازار بسیار بالا است شما می توانید تمام اقلام و وسایل مورد نیازتان را در برندهای مختلف و با طرح ها و رنگ های مختلف تهیه کنید.

موضوعی که حائز اهمیت قرار می گیرد، صرفه اقتصادی است.در هر حال شما باید خرید وسایل جهیزیه آشپزخانه را در اولویت خرید خود قرار دهید و خرید وسایل را از بزرگ به کوچک و همچنین از ضروری ترین وسایل آغاز کنید.بهتر است تا برای خرید وسایل جهیزیه بیشترین بودجه را به وسایل بسیار پرکاربرد تعلق دهید تا بتوانید سال های سال از کیفیت آنها بهره مند شوید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.