مقالات

اکسسوری آشپزخانه و انواع آن

اکسسوری آشپزخانه

معمولاً انتخاب اکسسوری آشپزخانه کار ساده ای نیست گاه جدیدترین ایده ها هم با بهم ریختگی و بی نظمی همراه هستند. اکسسوری آشپزخانه کمک می کند تا آشپزخانه سر و سامان بگیرد. برخی تصور می کنند که اکسسوری آشپزخانه مخصوص خانه های لوکس است و برای خانه های کوچک و با فضای کم نیاز به اکسسوری نیست در صورتی که اکسسوری آشپزخانه در سبک متفاوتی عرضه شده و همه چیز بسته به نیاز و سلیقه کاربر سنجیده می شود.

انتخاب بهترین اکسسوری آشپزخانه

برای انتخاب اکسسوری آشپزخانه باید در ابتدا بررسی کنید که چقدر فضای مفید دارید و چه میزان از فضای شما غیر مفید است. مثلاً می توانید از آبچکان های دیواری یا رومیزی بسته به موقعیت آشپزخانه خود استفاده کنید. آبچکان ها دارای مدل های گسترده ای هستند و همینطور تفاوت سایز نیز برای آنها دیده می شود می توانید از آبچکان های سیار استفاده کنید تا نظم خوبی به وسایل خود پس از شستشو بدهید.

راهنمای انتخاب اکسسوری آشپزخانه

اکسسوری آشپزخانه راهی برای نظم بخشیدن به آشپزخانه

گزینه دیگر مربوط به یونیت های مخصوص سیب زمینی و پیاز است. سیب زمینی و پیاز باید جای مخصوصی داشته باشند و نباید با بی نظمی به هر سمت آشپزخانه رها شوند. یونیت های مخصوص سیب زمینی و پیاز می بایست با هواگیر مخصوص طراحی شده باشند . این یونیت ها هم در کنار کابینت ها اجرا می شوند و هم در داخل کابینت ها و بسته به شرایط آشپزخانه شما مدل بندی متنوعی دارند.

فکری به حال بطری ها کنید!

موضوع از این قرار است که معمولاً تعداد بطری ها در منزل روز به روز بیشتر می شود و در داخل یخچال فضای کافی برای بطری ها وجود ندارد بنابراین نباید اجازه داد که بطری ها در هر سمت از آشپزخانه رها شوند. یکی از بهترین اکسسوری آشپزخانه برای نظم بخشیدن به بطری ها، استفاده از جا بطری های بغل ریل است. این یونیت ها از فضای بلااستفاده آشپزخانه شما استفاده می کنند و اجازه می دهند که آشپزخانه از آشفتگی رها شود.

همچنین بخوانید : نکات کاربردی در چیدمان آشپزخانه

اکسسوری آشپزخانه مخصوص داخل کابینت

وقتی قاشق و چنگال شما به حالت آزاد در داخل کشو ها قرار بگیرند با هر بار باز و بسته کردن کشو، شاهد تکان خوردن اجسام داخل آن هستید پس بهتر است سعی کنید این موقعیت را به دقت ارزیابی کنید و از جاقاشقی های داخل کشو استفاده کنید. این مدل از جا قاشقی ها ابعاد متنوعی دارند و سبب می شود که اجسام داخل کشو با نظم خوبی اجرا شوند و همینطور از تکان خوردن اجسام نیز جلوگیری می شود و انتخاب جالبی برای منزل است.
از دیگر اکسسوری آشپزخانه که طرفدار زیادی دارد جا ادویه ای است. چه خوب است که ادویه ها در یک فضای منظم قرار بگیرند و در دسترس باشند بنابراین می توانید از اکسسوری آشپزخانه که مخصوص ادویه است برای داخل کابینت استفاده کنید.
اکسسوری آشپزخانه داخل کابینت در سبک های متنوعی عرضه می شوند و به این ترتیب انتخاب را برای شما آسانتر می کنند دقت کنید که این اکسسوری ها به طور کلی به شکلی طراحی شده اند که فضای داخل کابینت را به طور کاملاً دقیق مورد پوشش قرار می دهند و هیچ فضای نا مناسبی اشغال نمی شود.

در داخل کابینت ها یک سری فضاهای باریک در گوشه و کنار وجود دارد که عملاً هیچ استفاده ای از آنها نمی شود به این ترتیب می توانید از اکسسوری آشپزخانه مخصوص داخل کابینت استفاده کنید تا بهترین رویکرد را به آشپزخانه شما ببخشد.

سوپرمارکت آشپزخانه

در صورتی که به دنبال لوکس ترین اکسسوری آشپزخانه هستید، سوپرمارکت های سیار گزینه بسیار جالبی هستند. این سوپرمارکت ها به صورت فایل های ثابت دیواری و یا سیار اجرا می شوند و محل قرار گیری بسیاری از مواد غذایی هستند. سوپرمارکت آشپزخانه مانند قفسه کتابخانه اجرا می شود و در سبک های در دار و بدون در در نظر گرفته می شود. معمولاً هر سایز و سبکی که بخواهید می توانید از این سوپرمارکت ها سفارش دهید و از آن استفاده کنید.

اجرای سوپرمارکت برای داخل آشپزخانه از مواردی است که کمک می کند تا بتوانید فضای آشفته داخل منزل خود را بهبود ببخشید.

سوپر مارکت آشپزخانه

انتخاب سبد های ریلی

سبدهای ریلی معمولاً برای فضای بلااستفاده آشپزخانه اجرا می شوند و در جنس و سبک متنوعی طراحی و ساخته می شوند. سبد های ریلی معمولاً هم به صورت فلزی اجرا شده و هم دارای قالب های اجرایی چوبی و یا پلاستیک فشرده هستند. این سبدها برای فضای بلااستفاده پشت کابینت و یا گوشه های دیوار گزینه خوبی هستند و از نظر هزینه نیز بسیار عالی و درجه یک محسوب می شوند.

اکسسوری آشپزخانه مجیک کرنر

حتماً نام مجیک کرنر یا گوشه به گوشتان رسیده است. این سبک اکسسوری معمولاً برای بخش هایی که عمق زیادی دارند اما غیر قابل استفاده هستند اجرا می شوند. در این بخش ها می توانید چندین سبد ریلی یا چرخی در نظر بگیرید و نظم و بهم ریختگی را از بین ببرید.

معمولاً اکسسوری آشپزخانه مدل مجیک کرنر در مدل های چرخشی، لوبیایی و ریلی دسته بندی می شوند و رگلاژ درب به کار رفته برای این اکسسوری ها اهمیت زیادی دارد چون در صورت خراب شدن موقعیت اجرایی برای آن کمی دشوار است.

اکسسوری آشپزخانه مجیک کرنر
اکسسوری آشپزخانه سطل زباله

معمولاً سطل زبانه علاوه بر آلودگی ظاهر منزل شما را نیز نا زیبا می کند بنابراین بسیار خوب است که از سطح زباله هایی استفاده کنید که به صورت پنهان اجرا شوند و یا حالت ریلی داشته باشند. این مدل از سطل ها در زیر کابینت ها اجرا می شوند و فضای داخلی آشپزخانه را زیبا و جذاب می کنند.

همچنین بخوانید : لیست خرید وسایل جهیزیه آشپزخانه 

اکسسوری آشپزخانه مخصوص آویز

بسیاری از وسایل آشپزخانه را می توان به صورت آویزان اجرا کرد، مثل لیوان و قابلمه ها و … در این راستا بسیار مهم است که از گزینه ای استفاده کنید که قابلیت نظم و ترتیب خوبی به آشپزخانه شما می دهد.

اکسسوری های آویز سبک و مدل متفاوتی دارند و به طور کلی در طرح و رنگ مخصوصی اجرا می شوند. این مدل از اکسسوری ها بر اساس مدل بندی آشپزخانه و طبق شرایطی که آشپزخانه دارد هم به کابینت نصب می شود و هم مخصوص دیوار است.

اکسسوری آشپزخانه مخصوص آویز

ارگانایزر قابلمه

قابلمه ها شکل و شمایل متفاوتی دارند و به طور کلی نیاز به فضای زیادی برای چیدمان دارند. این روزها در خانه های مدرن معمولاً متراژ آشپزخانه کم در نظر گرفته می شود و ساماندهی در چنین فضای کوچکی کمی دشوار به نظر می رسد.

حقیقت امر این است که می توانید از اکسسوری آشپزخانه ارگانایزر قابلمه استفاده کنید که به صورت ریلی و قلاب دار و کشوهای بزرگ طراحی شده اند که کشوهای بزرگ مخصوص ماهیتابه و قابلمه و درب هستند.

اکسسوری آشپزخانه ظروف شکستنی

معمولاً خانم های خانه دار برای چیدن چینی ها در طبقات کابینت به مشکل بر می خورند و کمبود جا سبب می شود که چینی ها دچار آسیب یا خط و خش شوند. در این راستا برای نظم دهی بیشتر نیاز به استفاده از اکسسوری آشپزخانه مخصوص ظروف شکستنی است تا چینی ها در فضای درستی قرار بگیرند و از نظر ظاهر به مشکل بر نخورند.
این مدل از اکسسوری آشپزخانه دارای قسمت های چوبی هستند و به نوعی حکم محافظت برای چینی ها را دارند و سبب می شود که چینی ها سر نخورند و دچار شکستگی نشوند. این اکسسوری ها کمک می کند تا بتوانید چین ها را به دقت روی هم بچینید و در نهایت دسترسی به چینی ها بهتر می شود.

اکسسوری آشپزخانه تقسیم کننده

دیگر دوره چیدمان سنتی چینی ها به سر رسیده است و باید از فضا به صورتی استفاده شود که تفکیک درستی روی بخش های مختلف آشپزخانه صورت بگیرد. دقت کنید که اکسسوری آشپزخانه تقسیم کننده کمک می کند که از فضای داخل آشپزخانه به صورت بهینه استفاده کنید. این مدل از اکسسوری ها معمولاً به صورت عمودی اجرا می شوند و برای کابینت هایی که عمق زیادی دارند بهترین گزینه خواهد بود.

اکسسوری آشپزخانه تقسیم بندی شده

بهترین اکسسوری آشپزخانه برای خانه های کوچک

در صورتی که فضای منزل شما کوچک است باید به سراغ اکسسوری بروید که از نظر سبک و اجرا موقعیت مخصوص به خود دارد. مثلاً باید تعداد تقسیم کننده ای که برای آشپزخانه خریداری می کنید مناسب باشد. از سوی دیگر باید فضاهای بلااستفاده را به خوبی شناسایی کنید و سعی کنید استفاده بهتری از آن ببرید.
استفاده از مجیک کرنرها بهترین ایده اکسسوری آشپزخانه برای متراژ کوچک است و کمک می کند از همه کنج ها به خوبی استفاده کنید. یک سری قفسه های چرخشی برای این اکسسوری ها وجود دارد که کمک می کند تا اجرای درستی داشته باشید.

بررسی ها اینطور نشان می دهد که نظم دهنده ها برای آشپزخانه های کوچک از واجبات محسوب می شوند. بهتر است قفسه های ریلی برای فضای باریک در نظر بگیرید تا بتوانید وسایل را به سادگی در دسترس خود قرار دهید.
در صورتی که ظروف شکستنی شما زیاد است باید به سراغ اکسسوری هایی بروید که سبک اجرای بهتری دارند و برخی از آنها در موقعیت درستی در نظر گرفته می شوند.

اکسسوری هایی که در دو سبک اجرا می شوند یعنی هم ثابت روی دیوار هستند و هم سیار، کمک می کند تا نظافت آشپزخانه راحت تر باشد و پیشنهاد خوبی برای آشپزخانه های کوچک محسوب می شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.