مقالات

راهنمای شستشوی انواع پرده

راهنمای شستشوی پرده

شستشوی پرده و تمیز بودن آن در زیبایی فضای اتاق ها و پذیرایی تاثیر بسزایی دارد . این کار هر از چندگاهی ، بخصوص به هنگام خانه تکانی منزل توسط خانم های خانه دار صورت می گیرد. به همین منظور ما در این مقاله سعی می کنیم تا شما را با شستن انواع مختلف پرده ها آشنا سازیم.

روش شستشوی انواع پرده های توری

شستن پرده توری درست مانند شستشوی هر پرده دیگری نیازمند رعایت برخی نکات است. نکات مهمی که عدم توجه به آن ها می تواند زیبایی پرده ها را ربوده و ظاهری نه چندان چشم نواز به آن ها ببخشد! همان طور که در جریان هستید؛ پرده های توری بسیار سبک هستند.

پس اگر بعد از شستشوی این پرده ها متوجه چروک شدن آن ها شدید، اصلا تعجب نکنید! اگر قصد دارید شستشوی این پرده ها را به ماشین لباسشویی بسپارید، انتظار نداشته باشید نتیجه نهایی چنگی به دل بزند! چرا؟!

شستشوی پرده توری

چون ماشین لباسشویی احتمال چروک شدن این پرده ها را افزایش می دهد. بهترین راهکاری که برای شستشوی پرده توری سراغ داریم، شستشو با دست است. برای این کار کافی است سینک ظرفشویی تان را پر از آب سرد و مقدار کافی مایع شوینده کنید.

سپس پرده توری را به مدت 10 دقیقه در این محلول قرار داده و پس از آن خیلی آرام و با حوصله چنگ بزنید. یک مرتبه پرده را آب کشیده، سینک را خالی نموده و مجددا با آب سرد پر کنید. پرده را داخل سینک قرار داده و این بار هم به آرامی چنگ بزنید تا کف آن خارج شود. حال وقت آبگیری و آویزان کردن پرده به منظور خشک شدن آن است. به همین راحتی تمیزی را برای پرده های توری تان به ارمغان بیاورید!

شستن پرده های پارچه ای

خبر خوب این که می توانید زحمت شستشوی پرده های پارچه ای را بدون هیچ گونه نگرانی و ترسی به ماشین لباسشویی تان محول کنید! فقط فراموش نکنید که قبل از انداختن این پرده ها در ماشین لباسشویی یک بار آن ها را ترجیحا در بیرون از خانه بتکانید.

حال وقت آن است که پرده را در ماشین لباسشویی انداخته و تنظیمات ماشین را روی دور آرام مخصوص پارچه های ظریف و آب سرد قرار دهید. اگر قصد دارید از خشک کن ماشین لباسشویی برای خشک کردن پرده استفاده کنید، حتما خشک کن را روی دور آهسته قرار دهید. به محض این که کار خشک کن به پایان رسید، پرده را از ماشین لباسشویی درآورده و بدین ترتیب از چروک شدن آن جلوگیری کنید. همین قدر ساده و بی دردسر!

شستشوی پرده پارچه ای

خرید پرده اتاق خواب

شستشوی پرده های پلیسه

پرده های پلیسه یکی از ظریف ترین انواع پرده ها محسوب می شوند. از همین رو شستشوی آن ها باید با دقت و ظرافت خاصی صورت بپذیرد. اگر در منزلتان پرده پلیسه دارید، می توانید شستشوی آن را در همان جایی که نصب شده است، انجام دهید.

بسیاری از افراد علاقه چندانی به شستشوی پرده پلیسه با این روش ندارند. از همین رو به آن ها توصیه می شود که پرده را از محل اصلی آن جدا نموده و بر روی زمین پهن کنند. سپس با استفاده از یک اسفنج مرطوب شده با آب و مایع شوینده بر روی تمام قسمت های پرده کشیده و لکه های آن را از بین ببرند.

هیچ گاه نصب پرده پلیسه را تا خشک شدن کامل آن به تعویق نیندازید. قبل از این که پرده به طور کامل خشک شود، آن را نصب کرده و به مدت 24 ساعت به حالت بسته نگه دارید تا شکل پلیسه های آن حفظ گردد!

فراموش نکنید که فرو بردن کامل این پرده ها در آب می تواند زیبایی چین و واچین های آن ها را نابود کند. پس لطفا فکر شستن پرده های پلیسه با ماشین لباسشویی را از سرتان بیرون کنید!

شستشوی پرده های پلیسه

نحوه شستن پرده زبرا

توصیه ما به شما این است که برای شستشوی پرده زبرا از شوینده های آنزیمی و اسیدی استفاده نکنید. چرا؟

چون این دسته از شوینده ها می توانند آسیب های جدی و غیر قابل جبرانی به رنگ و بافت این پرده ها وارد کنند. نخستین گام در هنگام شستن پرده زبرا جدا کردن پرده از قسمت های نگهدارنده قاب آن است. سپس پرده را بر روی زمین پهن نموده و با استفاده از یک اسفنج نرم آغشته به آب و شوینده های غیر آنزیمی بر روی سطح آن بکشید.

در مرحله بعدی پرده را آبکشی نموده و آن را با همان حالت خیسی از جایی آویزان کنید تا به دور از هرگونه چروکیدگی خشک شود. به همین راحتی برق پاکیزگی را به پرده هایتان هدیه کنید!

شستن پرده زبرا

خرید پرده اتاق پسرانه

راهکار شستن پرده ساتن

پرده های ساتن یکی از لوکس ترین و گران قیمت ترین پرده هایی هستند که شستشوی اشتباه آن ها می تواند فاجعه بار بیاورد! اگر قصد شستشوی پرده ساتن را دارید، کافی است پرده را از چوب پرده جدا نموده و داخل یک لگن حاوی آب ولرم قرار دهید.

توجه داشته باشید که استفاده از شوینده نامناسب می تواند رنگ پریدگی پرده ساتن را به دنبال داشته باشد. از همین رو توصیه ما به شما استفاده از شوینده های ملایمی همچون صابون بچه است. سپس پرده را به آرامی چنگ زده و آبکشی کنید.

هنگامی که کف پرده ساتن به طور کامل خارج شد، مقداری نمک، جوش شیرین یا سرکه به آب داخل لگن بیفزایید و حدود 5 دقیقه خیلی آهسته پرده را چنگ بزنید. مجددا پرده را آبکشی نموده و روی یک سطح صاف قرار دهید تا آب آن کشیده شود.

در صورت تمایل به شستن پرده ساتن با ماشین لباسشویی کافی است از شوینده ملایم استفاده کرده و تنظیمات ماشین را روی درجه کم و آب سرد قرار دهید. توصیه ما به شما شستشوی دستی این نوع پرده ها است!

شستشوی پرده ساتن

نحوه شستن پرده آکریلیک

جالب و در عین حال لازم است بدانید که پرده های آکریلیک خیلی سریع تر از چیزی که تصورش را می کنید، چروک می شوند. از همین رو توصیه ما به شما شستشوی پرده های آکریلیک بدون جدا کردن آن ها از چوب پرده است. بدین منظور کافی است یک ملحفه تمیز و ترجیحا سفید را پشت پرده بسته و چند تکه پارچه حوله ای را زیر آن پهن نمایید.

سپس دو الی سه قطره مایع شوینده مناسب را در آب گرم حل نموده و محلول حاصل را داخل یک ظرف اسپری دار بریزید. محلول آماده شده را روی سطح پرده آکریلیک مورد نظر اسپری کرده و سپس با یک پارچه کتان سفید به آرامی تمیز کنید. به همین سادگی!

نحوه شستن پرده آکریلیک

خرید پرده اتاق دخترانه

روش تمیز کردن پرده های آلومینیومی

مفیدترین و سریع ترین راهکار موجود برای شستشوی پرده های آلومینیومی استفاده از اسپری تمیز کننده است. حتی می توانید از ترکیب آب و صابون یا مواد شوینده مناسب یک محلول پاک کننده تهیه کرده و آن را به تمام قسمت های پرده آلومینیومی اسپری کنید.

سپس سطح پرده را با استفاده از یک دستمال تمیز پاک نموده و پس از گذشت چند دقیقه عمل اسپری کردن و دستمال کشیدن را مجددا انجام دهید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که هیچ گونه کثیفی بر روی سطح پرده آلومینیومی باقی نماند.

روش تمیز کردن پرده های آلومینیومی

مراحل شستشوی انواع پرده نخی

اگر قصد شستشوی پرده نخی را دارید، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

  1. پرده را به مدت 10 الی 15 دقیقه در آب ولرم رو به سرد خیس کنید تا گرد و غبار موجود در آن خارج شود.
  2. آب کثیف را دور ریخته و مجددا لگن را با آب ولرم و کف صابون غلیظ پر کنید.
  3. پرده را به آرامی چنگ بزنید. حواستان باشد که چلاندن پرده نخی باعث چروک شدن آن می شود.
  4. پرده را به خوبی آبکشی نموده و روی طناب پهن کنید.
  5. قبل از این که پرده نخی به طور کامل خشک شود، آن را اتو بزنید!

مراحل شستشوی انواع پرده نخی

نحوه شستن پرده ها با دست

شستشوی انواع پرده با دست مطمئن ترین روشی است که می توانید انتخاب کنید. این کار اگرچه نیازمند وقت و انرژی بیشتری است، اما ریسک آب رفتن پرده را به کمترین میزان ممکن می رساند! البته توجه داشته باشید که شستشوی پرده های سنگین با دست چندان توصیه نمی شود. چرا که ماندن طولانی مدت رطوبت در این پرده ها به بافت آن ها آسیب جدی می زند.

انتخاب شوینده مناسب برای شستن پرده با دست یکی از مهم ترین مواردی است که رعایت آن الزامی است. پیشنهاد ما به شما استفاده از پودر شستشو با دست است. حواستان باشد که هنگام شستن پرده ها با دست از چنگ زدن زیاد آن ها خودداری کنید. مخصوصا اگر بافت پرده نازک است!

نحوه شستن پرده ها با دست

3 نکته در نحوه شستشوی پرده با ماشین لباسشویی

اگر قصد دارید پرده ها را با ماشین لباسشویی بشویید، این سه نکته را به یاد داشته باشید:

1- استفاده از تنظیمات ویژه ماشین لباسشویی

اکثر قریب به اتفاق ماشین های لباسشویی دارای تنظیمات مخصوص شستشوی پارچه های ظریف هستند. اگر ماشین لباسشویی شما این گزینه را دارد، با انتخاب آن خیال ما و خودتان را راحت کنید. اما اگر موفق به یافتن چنین گزینه ای نشدید، خودتان به صورت دستی تنظیمات شستشو را روی دور آهسته و آب سرد قرار بدهید تا پرده آسیب نبیند!

3 نکته در نحوه شستشوی پرده با ماشین لباسشویی

2- بکارگیری مایع لباسشویی مناسب

می توانید برای شستن پرده از همان مایع لباسشویی ای که همیشه استفاده کرده اید، با خیال راحت استفاده کنید.

3- از خشک کن ماشین لباسشویی استفاده نکنید

حدالامکان برای خشک کردن پرده ها از خشک کن ماشین لباسشویی استفاده نکنید. استفاده از خشک کن باعث چروک شدن پرده ها خواهد شد. در صورتی که چاره ای جز استفاده از خشک کن ندارید، حتما آن را روی دور آهسته قرار دهید!

نحوه شستن پرده ها با بخار

یکی از بهترین و محبوب ترین روش های شستشوی پرده استفاده از یک بخارشوی دارای سری مخصوص شستشوی ایستاده است. اگر می خواهید با استفاده از این روش برق پاکیزگی را مهمان پرده هایتان کنید، حواستان باشد که:

  • بخارشو را از طرف بالا به طرف پایین روی پرده بکشید.
  • در صورتی که احساس می کند بخارشو پرده را خیس می کند، فاصله میان نازل و پرده را افزایش دهید.

شستشوی پرده با بخارشو

بهترین مواد شوینده برای شستن پرده

بهترین ماده شوینده برای شستشوی پرده شوینده ای با کیفیت است که به حفظ طول عمر پارچه کمک کرده، درخشندگی آن را افزایش داده و لکه های آن را از بین ببرد. اگر قصدتان پاک کردن لکه های موجود بر روی پرده است، حقیقتا گزینه ای بهتر از صابون برایتان سراغ نداریم.

اگر می خواهید پرده ها را با استفاده از دست یا ماشین لباسشویی بشویید، شوینده های ملایم یا مایع شستشوی لباس بهترین گزینه برای شما است. سرکه و جوش شیرین هم می توانند گزینه های مناسبی برای افزایش درخشندگی پرده های مختلف باشند. از تاثیر شگفت انگیز آن ها غافل نشوید!

بهترین مواد شوینده برای شستن پرده

نتیجه گیری

در این مقاله سایت نیلادکور سعی کردیم تا شما را با نکات مهم به هنگام شستن انواع پرده آشنا سازیم. شستن پرده ها با توجه به جنس و نوع آنها تفاوت هایی دارد. خواندن این مقاله برای افرادی که قصد شستشوی پرده های منزل خود را دارندحتما توصیه می شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.