مقالات

چیدمان میز ناهار خوری

راهنمای چیدمان میز ناهار خوری

چیدمان میز ناهار خوری قشنگ و تزیین آن با توجه به سلیقه، خلاقیت و بودجه شما می‌تواند به روش ها و سبک های مختلف صورت گیرد. در فرهنگ ایرانی اهمیت زیادی به سفره برای میز ناهارخوری داده شده و تزیین غذا در فرهنگ ما ایرانی ها جایگاه ویژه‌ای دارد.

سوالات همیشگی همواره وجود دارد که چیدمان میز چطور باید باشد؟ روی میز ناهارخوری چی بندازم؟از چه وسایلی برای تزیین استفاده کنم؟یا میز ناهارخوری چه رنگی خوبه؟

ایرانیان از دیرباز به مهمان نوازی شهرت داشته و تزیین غذا و سفره روی میز ناهارخوری یکی از نشانه های بارز مهمان نوازی ایرانیان می‌باشد. از نظر روانشناسی تزیین غذا و سفره باعث باز شدن اشتها شده و تاثیر زیادی بر آرامش روحی فرد در هنگام غذا خوردن دارد.

چیدمان میز

خرید پرده اتاق خواب

ایده های جذاب برای چیدمان میز ناهار خوری در منزل

ایده های جذاب برای چیدمان میز ناهار خوری قشنگ و نوع لوازم سرو و پذیرایی به شما کمک می‌کند تا بتوانید مهمانی های باشکوه برگزار نمایید‌. از طرفی چیدمان میز ناهار خوری به صورت جذاب صمیمیت و عشق را بین اعضای خانواده افزایش داده و یکی از راه های موثر برای دور هم جمع شدن خانواده دور یک میز برای صرف غذا می باشد.

 

ایده های جذاب برای چیدمان میز ناهار خوری در منزل

برای شما ایده هایی در خصوص نحوه چیدمان میز غذا خوری در نظر گرفته ایم؛ برای آشنایی با ایده ها ادامه مطلب را با ما همراه باشید.

خرید ظروف پذیرایی

چیدمان میز ناهار خوری

8 ایده جذاب برای چیدمان میز ناهار خوری زیبا و رمانتیک

قدم اول برای چیدمان میز ناهار خوری به صورت جذاب استفاده از ظروف پذیرایی زیبا می‌باشد. دقت در انتخاب ظروف و ایجاد جذابیت‌های بصری با استفاده از ظروف مهم‌ترین نکته در چیدمان میز ناهار خوری می باشد.

برای تزیین میز ناهار خوری می‌توانید از اکسسوری‌ها، زیر بشقابی، گلدان، شمع و جا شمعی، اردو خوری و سوفله خوری که در انواع متنوع در بازار موجود می‌باشند؛ برای ایجاد جذابیت‌های بصری استفاده نمایید.

خرید سرویس غذاخوری سرامیکی

1- تزیین میز ناهار خوری با شمع

شمع از دیرباز به عنوان یک عنصر آرامش دهنده مورد استفاده قرار گرفته است؛ استفاده از شمع و جاشمعی جذاب در سفره و میز غذا حس آرامش را القا می‌نماید. می‌توانید از انواع شمع‌های وارمر، شمع‌های آبی، شمع‌های ژله‌ای، شمع های طرح سنگ مرمر استفاده نمایید.

تزیین میز ناهار خوری با شمع

در هنگام خرید شمع برای میز غذا دقت نمایید که شمع‌هایی خریداری نمایید که دارای درجه سوخت بالا بوده و اشک ریزی نداشته باشند. می توانید به جای شمع از چراغ های ال ای دی طرح شمع و یا چراغ های سنگ نمک استفاده نمایید.

استفاده از شمع در چیدمان میز غذا خوری

2- گل آرایی در تزئین میز ناهار خوری

گل آرایی در چیدمان میز ناهار خوری نیز مورد توجه قرار گرفته است؛ و جذابیت بصری فوق‌العاده‌ای ایجاد می‌نماید. شما با سبک های مختلف می‌توانید چیدمان میز غذاخوری را انجام دهید؛ یکی از این سبک ها سبک فصلی می‌باشد.

 

گل آرایی در تزئین میز ناهار خوری

به عنوان مثال شما می‌توانید میز غذاخوری را با سبک پاییزی یا بهاری بچینید. برای چیدمان میز غذاخوری به سبک پاییزی علاوه بر استفاده از رنگ‌های گرم مانند کرم، نارنجی و زرد می توانید از گل های پاییزی مانند گل داوودی در گلدان های طبیعی مانند گلدان چوبی استفاده نمایید.

کدوهای تنبل را می‌توانید تو خالی کرده و دسته ای از گل‌های خوش رنگ پاییزی را در آن قرار داده و روی میز غذا خوری قرار دهید.
می‌توانید گلدان متناسب و همرنگ با ظروف غذاخوری خود خریداری کرده و دسته ای از گل‌های طبیعی را در گلدان‌های جذاب قرار داده و روی میز غذاخوری بگذارید. خرید لوازم دکوری متناسب برای استفاده روی میز غذاخوری توصیه می شود.

گل آرایی در تزئین میز ناهار خوری

3- استفاده از زیربشقابی در چیدمان میز غذا خوری

 

استفاده از زیربشقابی در چیدمان میز غذا خوری

زیر بشقابی یکی از اجزایی است که می‌تواند؛ جذابیت خاصی به چیدمان میز ناهار خوری دهد.
بهتر است زیر بشقابی شما از صنایع دستی باشد؛ به عنوان مثال زیر بشقابی حصیر بافی شده، زیر بشقابی تریکو، زیر بشقابی چهل تیکه، زیر بشقابی نمدی و زیر بشقابی کنفی از انواع زیر بشقابی هایی می باشند که با هنر دست تولید شده اند.

خرید کتری قوری

4- برای چیدمان میز غذا خوری پارچ و لیوان را فراموش نکنید!

 

برای چیدمان میز غذا خوری پارچ و لیوان را فراموش نکنید!

پارچ و لیوان و قاشق و چنگال در چیدمان میز غذاخوری نیز مورد توجه می باشند. می توانید با روش های متنوع پارچ و لیوان و قاشق و چنگال را بچینید. به عنوان مثال می‌توانید دستمال سفره ها را با روش های متنوع تا زده و قاشق و چنگال را در آن قرار دهید.

5- استفاده از سوفله خوری برای سرو غذاهای گرم

 

غذاهایی مانند ماهی، سوپ و خورشت ها بهتر است که به صورت گرم سرو شود، استفاده از سوفله خوری به گرم ماندن این غذاها کمک می کند. سوفله خوری علاوه بر گرم نگه داشتن غذاها اگر در طرح های زیبا و جذاب خریداری شود؛ کمک زیادی به جذابیت میز غذا خوری می کند.

خرید سرویس پاسماوری

6- اردوخوری را هرگز از قلم نیندازید!

یکی دیگر از ظروفی که می تواند کمک زیادی به جذابیت سفره غذا نماید؛ اردو خوری می‌باشد. برای سرو دسر‌ها و ترشی ها می‌توانید از اردو‌خوری استفاده نمایید. اردو خوری در جنس های چوبی و بامبو با طرح های جذاب موجود بوده و برای سبک پاییزی بسیار مناسب می باشد.

نکات مهم درباره چیدمان میز ناهار خوری

7- تاثیر رنگ‌ها در چیدمان میز ناهار خوری

رنگ شناسی از اصول مهم طراحی دکوراسیون و سفره آرایی می‌باشد. افرادی که با اصول رنگ شناسی آشنایی دارند و خواص رنگ‌ها را می‌دانند؛به اهمیت آن در جذابتر شدن سفره برای میز ناهارخوری پی برده اند.

تاثیر رنگ‌ها در چیدمان میز ناهار خوری

استفاده از رنگ‌های گرم در چیدمان میز غذاخوری در اولویت می باشد. رنگ زرد رنگ بسیار مناسبی برای فضایی است که میز غذاخوری در آن قرار دارد. این رنگ، رنگ صمیمیت بوده و از طرفی به راحتی با رنگ های دیگر ترکیب می شود. به طور کلی برای انتخاب رنگ فضای ناهار خوری و اجزای میز غذاخوری باید پارامترهای مختلفی مد نظر قرار گیرد.

سبک دکوراسیون، سلیقه افراد، رنگ سایر اجزا از جمله این پارامتر ها می باشد.

خرید فرش آشپزخانه

تاثیر رنگ‌ها در چیدمان میز ناهار خوری

به عنوان مثال اگر سبک مدرن را برای فضای ناهار خوری در نظر گرفته‌اید، رنگ هایی چون طوسی، سفید و زرد مایل به سبز مناسب این فضا می باشد.

اگر سبک دکوراسیون شما سنتی می باشد رنگ هایی چون آبی، فیروزه ای، طلایی و سرمه ای مناسب این فضا می باشد.
در هنگام چیدمان میز ناهار خوری یک محور مرکزی در نظر گرفته و این محور مرکزی را به طور ویژه طراحی نمایید.

محور مرکزی را می‌توانید گلدان قرار داده و یا با شمع طراحی نمایید. رنگ شمع نیز در چیدمان میز ناهار خوری باید مورد توجه قرار گیرد. رسمی بودن یا غیر رسمی بودن مهمانی یکی از پارامتر هایی است که رنگ شمع را تعیین می نماید.

اگر مهمانی رسمی دارید می توانید از شمع سفید استفاده نمایید. برای مهمانی های دوستانه می‌توانید از شمع هایی با رنگ شاد استفاده نمایید. شمع ها می‌توانند همرنگ بشقاب ها و یا گلدان یا گل ها باشند. استفاده از شمع هایی با رنگ مکمل ظروف غذاخوری یا رنگ متضاد ظروف غذاخوری جلوه ای زیبا به میز ناهار خوری خواهند داد.

8- رومیزی در چیدمان میز ناهار خوری

رومیزی در چیدمان میز ناهار خوری

بودجه شما در انتخاب رومیزی حرف اول را میزند. بهتر است در هنگام خرید رومیزی ابعاد میز ناهار خوری خود را اندازه گیری نمایید. دقت نمایید که اندازه رومیزی باید به گونه‌ای باشد که بین ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر از میز آویزان باشد.

رومیزی های قلم کاری شده و ترمه شکوه خاصی به میز غذاخوری می‌بخشند. اگر قرار است برای میز غذاخوری خانوادگی خود رو میزی خریداری نمایید، رومیزی های پلی استر که به راحتی شستشو می شوند و قیمت مناسبی دارند به شما پیشنهاد می شود.

هنگام خرید رومیزی به جنس رومیزی دقت ویژه‌ای داشته باشید. بهتر است رومیزی شما از جنس پارچه هایی باشد که در برابر لکه مقاوم بوده و در اثر شست و شو دچار تغییر رنگ نمی شوند.  پارچه های لینن می تواند گزینه مناسبی برای رومیزی شما باشد.

نکات چیدمان میز

نکات چیدمان میز

برای اینکه بتوانید میز ناهار خوری را به صورت اصولی چیدمان نمایید؛ بهتر است که در ابتدا یک سبک برای خود در نظر بگیرید.
برای انتخاب سبک چیدمان میز ناهار خوری باید به موارد مختلفی توجه نمایید. نوع دکوراسیون کلی منزل شما، علایق شما، بودجه و سلیقه شما در انتخاب سبک چیدمان میز ناهار خوری موثر می باشد.

به عنوان مثال اگر وسایل دکوراتیو خانه شما به سبک سنتی می‌باشد؛ می توانید برای چیدمان میز غذاخوری ظروفی را در نظر بگیرید که دارای نقش و نگار ایرانی، سنتی و هخامنشی باشد. می توانید از ظروف مسی و سفالی و یا سرویس غذاخوری سرامیکی با طرحهای سنتی نیز برای چیدمان میز غذاخوری استفاده نمایید. در برخی موارد قرار دادن کتری قوری با طرح یا جنس آنتیک نیز بر روی میز غذاخوری مرسوم است.

خرید روفرشی کشدار

چیدمان میز ناهارخوری گرد

اصولا میزهای غذاخوری گرد شکل و شمایل صمیمی و مدرنی به فضای خانه شما خواهند داد. برای دادن جلوه های شیک و زیبا به محیط منزل خود می توانید از این نوع میزهای غذاخوری در خانه استفاده نمایید.این نوع میزهای ناهار خوری برخلاف گونه های لبه دار مناسب برای خانه های کوچک و آپارتمانی که فضای زیادی ندارند مناسب خواهد بود.

 

چیدمان میز ناهارخوری گرد

به روشهای مختلفی می توان به چیدمان میز ناهارخوری گرد پرداخت:

 •  چیدمان و تزئین با قرار دادن گلدان های با گلهای زیبا، با ابعاد مناسب در وسط میز.
 • در صورتی که میز شیشه ای است میتوان از گلدانهای کوچکتر استفاده نمود.
 • می توان یک کاسه از میوه های مصنوعی و یا طبیعی در وسط میز قرار داد.
 • می توان با قرار دادن گلدانهای چینی در وسط میز حالت و جلوه بصری خوبی ایجاد کرد.

میز ناهارخوری گرد

 

چیدمان میز ناهار خوری لوکس

در کل تم و استفاده از ترکیب رنگهای طلائی و نقره ای جلوه و شکل لوکس بودن به میز ناهار خوری شما خواهد داد.برای این  منظور جهت چیدمان میز ناهار خوری لوکس می توان از شمع های با پایه های طلائی رنگ و ست غذاخوری طلائی و نقره ای در کنار گلهای زرد رنگ در وسط میز استفاده نمود.

چیدمان میز ناهار خوری لوکس

 

چیدمان میز ناهار خوری سلطنتی

برای چیدمان میز ناهار خوری سلطنتی شما باید از مبلمان کلاسیک و استیل در کنار میز ناهارخوری استیل برخوردار باشید. میز ناهارخوری سلطنتی منبت کاری شده است و روی بدنه آن کار شده است. برای چیدمان این نوع میز ناهارخوری بهتر است از اکسسوری های با تم نقره ای و طلائی استفاده شود تا حالت سلطنتی و کلاسیک به میز ما بدهد.

 

چیدمان میز ناهار خوری سلطنتی

استفاده از وسایل غذاخوری استیل و شیشه ای جلوه کلاسیک و سلطنتی به دکور میز ناهار خوری خواهد داد.بهتر است اطراف میز ناهارخوری کاملا خلوت بوده و جابرای رفت و آمد باشد تا میز ناهارخوری کلاسیک بهتر جلوه کند.

پیشنهاد می شود که در چیدمان میز ناهارخوری سلطنتی از اکسسوری هایی با تناژ قهوه ای و کرم به طوریکه هارمونی رنگی میز حفظ شود استفاده نمایید. سعی کنید بی دلیل میز را شلوغ نکنید تا شکوه و جلال میز کلاسیک و سلطنتی بهتر بنماید.

چیدمان میز ناهار خوری عروس

میز ناهارخوری عروس معمولا با گل آرایی و استفاده از شمع تزئین می شود.برای چیدمان میز عروس معمولا برای هر نفر یک عدد بشقاب پلوخوری به همراه بشقاب سوپ خوری و یک عدد گیلاس، قاشق و چنگال،کارد و در آخر یک نمکدان سر میز قرار می دهیم.

چیدمان میز ناهار خوری عروس

پیشنهاد ما این است که از دستمال سفره هم رنگ با تم اصلی و در کنار آن استفاده از شمع و گل آرایی هم بهره بگیرید.

چیدمان میز ناهار خوری ساده

برای این منظور می توانید از فرم دکوراسیون مینیمالیستی استفاده نمایید. برای این منظور از ترکیب رنگی با حداکثر 2 یا 3 رنگ استفاده نمایید تا سفره روی میز ناهارخوری شما رنگارنگ به نظر نرسد. سعی کنید بیهوده سفره خود را شلوغ نکنید تا میز ناهارخوری مینیمال و زیبا به نظر برسد.

چیدمان میز ناهار خوری ساده

می توانید اکسسوری های بی استفاده را از سر میز بردارید. می توانید برای تزئین میز خود به استفاده از یک گلدان کوچک قناعت کنید.

میز ناهار خوری کجا بزارم،بهتر است؟

خانه هایی که فضای بیشتری دارند و بزرگتر اند مشکلی برای محل قرارگیری میز ناهارخوری معمولا ندارند. درحالیکه در خانه های کوچکتر باید میز ناهارخوری در مکان مناسب خود قرار بگیرد.

میز ناهار خوری کجا بزارم

نکته مهم در قرار دادن محل مناسب میز ناهارخوری این است که باید در محلی از خانه که رفت و آمد کمتر باشد، قرار بگیرد. در انتخاب میز ناهار خوری هم باید دقت نمود که ابعاد میز ناهارخوری متناسب با اندازه خانه ما باشد و خیلی بزرگ نباشد.

اگر آشپزخانه بزرگی در خانه خود دارید و فضای کافی دارد، می تواند میز ناهار خوری در آشپزخانه قرار بگیرد. در این صورت انتقال وسایل غذاخوری به سر میز براحتی صورت می گیرد.

سعی شود میز ناهارخوری دور از تلویزیون قرار بگیرد تا تمرکز افراد به هنگام غذاخوردن از بین نرود.

چیدمان میز شام شامل چه مواردی است؟

در چیدمان میز در کشور ما از کارد استفاده نمی شود ولی بقیه وسایل غذاخوری که در کشورهای دیگر استفاده می شود در ایران هم مورد استفاده قرار می گیرند.

چیدمان میز شام

در چیدمان میز شام از وسایل زیر استفاده نمایید:

 • یک عدد لیوان برای نوشیدن شیر یا آب
 • یک عدد فنجان برای خوردن چای
 • قاشق چای خوری
 • قاشق و چنگال غذاخوری
 • یک عدد کارد
 • بشقاب مناسب برای سوپ و یک بشقاب برای پلوخوری

اصول چیدمان میز صبحانه چیست و روی میز ناهارخوری چی بزارم؟

چیدمان میز صبحانه

 • کاربرد رومیزی در صورتی که از میز با ظاهری زیبا برخوردار هستید اجباری نیست و میتوان از یک رانر به جای رومیزی استفاده نمود.
 • یک قانون کلی وجود دارد و آن این است که از شلوغ کردن میز با وسایل اضافی اجتناب نمایید و تنها وسایل ضروری را در سر میز قرار دهید.
 • برای صبحانه شما نیاز به یک بشقاب کوچک برای کره و مربا، یک عدد کارد برای پنیر و کره، فنجان برای چای و قهوه، و یک عدد بشقاب برای پنکیک و یا نیمرو دارید.
 • می توانید از دستمال سفره هم رنگ و متناسب با هارمونی رنگی ظروف استفاده نمایید.
 • از فنجان و نعلبکی با سایز مناسب برای قهوه و چای استفاده نمایید.
 • برای سرو چای از قوری سر سفره استفاده نمایید تا تازگی و رایحه چای بیشتر به نظر برسد.

چیدمان میز مزه چگونه باید باشد؟

میز مزه بستگی به مواد مورد استفاده آن به طرق مختلفی تزئین می شود.میتوان از ترکیب های مختلفی استفاده کرد که برخی انواع چیدمان در زیر آمده اند:

چیدمان میز مزه

ایده های عالی برای چیدمان میز تولد

 • بکارگیری شمع در سر میز تولد بسیار حیاتی است و می توان از شمع های شناور در آب و انواع دیگر شمع ها استفاده نمود.
 • بکارگیری گلهای مصنوعی و یا طبیعی سر میز به فضای اطراف انرژی و نشاط می بخشد.
 • به تم شغلی فرد توجه شود و با توجه به آن از وسایل و اکسسوری مناسب شغل فرد استفاده شود.

اصول چیدمان میز مهمانی

میز مهمانی بدون درنظر گرفتن نوع وعده آن باید آراسته و زیبا به نظر برسد.باید از وسایل تزئینی روی میز ناهارخوری استفاده نمود همچنین برای جلوگیری از کثیف شدن میز از پلاستیک روی میز ناهارخوری استفاده نمایید.بهتر است از اصول زیر استفاده شود:

 • از انواع رومیزی برای میز ناهارخوری خود استفاده نمایید تا رنگ و لعاب سفره بیشتر شود.
 • استفاده از شمع و شمعدانی باعث شاعرانه تر شدن فضای میز می شود البته بهتر است استفاده از شمع برای وعده شام باشد.
 • استفاده از گل و گلدان باعث بیشتر شدن طراوت و سرزندگی سفره خواهد شد.سعی کنید از گلهای طبیعی استفاده کنید و از گلدانهای بلند که مانع بین افراد شود، استفاده نکنید.

اهمیت چیدمان ظروف غذاخوری به روی میز ناهار خوری

نحوه صحیح چیدمان ظروف غذاخوری باعث ایجاد نظم در میز غذا خوری شده و از طرفی به جذابیت چیدمان کمک زیادی می نماید.

 • بهتر است که بشقاب، کارد، چنگال و قاشق بین دو تا دو و نیم سانتی متر از لبه میز فاصله داشته باشند.
 • اصولاً کارد را در طرف راست قرار داده به طوری که لبه تیز آن رو به بشقاب باشد.
 • قاشق را سمت راست کارد قرار داده و چنگال در سمت چپ قرار می گیرد.
 • اگر در هنگام سرو غذا نیازی به کارد نباشد، چنگال در سمت راست و جای کارد قرار می گیرد.
 • بشقاب نان را در بالای چنگال و لیوان ها بالای کارد به ترتیب بلندی از چپ به راست قرار می گیرند.
 • دستمال سفره را میتوان درون بشقاب یا زیر قاشق و چنگال و یا به صورت تزیین شده در لیوان ها قرار داد.

اکسسوری های جذابی برای شکل دهی دستمال سفره در بازار وجود دارد که با خرید آنها می توانید؛ جذابیت چیدمان میز ناهار خوری را چند برابر نمایید.

اهمیت چیدمان ظروف غذاخوری

اگر در زیر میز ناهاخوری از فرش یا قالیچه آشپزخانه استفاده می کنید ، دقت در انتخاب طرح و رنگ آن بسیار مهم است. همچنین امروزه روفرشی کشدار با طرحهای مختلف مدرن و کلاسیک به بازار آمده است که می توانید از آنها برای ایجاد دکوراسیون یا سبک خاص بر روی فرش یا قالیچه خود استفاده نمایید.

سخن پایانی

دقت کنید که نحوه چیدمان میز ناهار خوری تاثیر زیادی در دکوراسیون منزل شما داشته و از طرفی چیدمان ظروف غذاخوری به صورت اصولی و شیک می‌تواند تحسین مهمانان شما را برانگیزد و مهمانان حس خوبی از شما دریافت نمایند. پس در هنگام خرید و چیدمان میز غذا خوری دقت کرده و نهایت سلیقه را به خرج دهید.

فروشگاه اینترنتی لوازم خانه و آشپزخانه نیلا دکور انواع طرحهای لوازم و وسایل سرو و پذیرایی و دیگر لوازم آشپرخانه و خانه ، سرویس پاسماوری ، انواع مدل پرده اتاق خواب و پذیرایی ، روتختی کودک و بزرگسال  و … را با تضمین کیفیت و ارائه فاکتور عرضه می کند. برای مشاهده تمامی محصولات به صفحه فروشگاه ما مراجعه نمایید.

سوالات متداول

 

در چیدمان میز ناهارخوری به چه نکاتی باید توجه نمود؟

برای چیدمان میز ناهار خوری می توان از گل آرایی و شمع و بسیاری موارد دیگر استفاده نمود.در این مقاله به تمام نکات لازم برای چیدمان میز ناهار خوری اشاره خواهیم نمود.

چیدمان میز ناهار خوری سلطنتی و لوکس چگونه است؟

چیدمان میز ناهار خوری سلطنتی و لوکس با سایر انواع میز تفاوت هایی دارد که در این مقاله به اصول کامل چیدمان این نوع میز ناهارخوری پرداخته ایم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.